Petr Bauer: 3 esenciální důvody proč byste právě Vy měli 2x zvážit studium na SŠIPS

(Pohled absolventa Petra Bauera, třída 4. NI)

Většina lidí vybírajících střední školu málokdy ví, co chce opravdu jednou dělat. Pokud je to i Váš problém, není to něco, za co byste se měli stydět. Obecně je nutné si uvědomit, že i pokud jste za hranicí svojí „dvacítky“, pravděpodobně stále nemáte 100% jasno. Právě proto je nutné, aby Vás střední škola alespoň nasměrovala nebo Vám dala přehled, od kterého se poté odpíchnout. Také je velice důležité, a tím se dostáváme k 1. důvodu proč na SŠIPS studovat, aby Vás škola bavila a nebyly to 4 roky utrpení s kyselou třešničkou na dortu v podobě maturity.

1. SŠIPS Vás bude bavit

Ať už Vás táhne svět IT nebo bezpečnostně-právní činnost, svoje si zde najdete. UŽ jenom to, že ve třídě potkáte studenty s velmi podobnými zájmy, na rozdíl od základky, kde jste ještě nebyli „rozfiltrováni“, pro Vás bude povzbuzující. Na druhou stranu, je zde díky spojení IT a BPČ možnost nakouknout i do zcela jiného prostředí. Nesmíte se ovšem bát rozdílné sociální interakce s ostatními. Tím mám na mysli například to, že zde můžete třeba jako „ajťák“ zůstat čistě ve své sociální bublině světa technologie (vaše třída)  nebo si vyzkoušet i jiné věci díky učitelům a studentům druhého oboru.

Prostoru je zde nadbytek. Můžete se totiž účastnit krom „ajťáckých“ akcí (např.: návštěva veletrhu 4Games, turnaj piškvorek, robotická soutěž) i těch ostatních, jako jsou akce v podobě „orienťáku“, tradičního výletu na Kleť, vody apod.

Navíc se zde pořád něco děje. Dobrým příkladem je celoroční soutěž „Tématických dnů, kdy se každý měsíc vyhlásí den a téma, podle kterého se zájemci na jeden den v měsíci tématicky oblékají. Věřte tomu nebo ne, karneval jednou měsíčně se sice může zdát jako blbost, ale definitivně to Vás i celou školu vytáhne ze zajetých každodenních kolejí.

1. Výuka není perfektní, ale …

Výuka na SŠIPS (jako absolvent IT oboru mohu hodnotit pouze IT) není perfektní. Každopádně hodně štěstí s hledáním lepší. Dá Vám obecnou znalost a přehled, na kterém budete poté na vysoké škole nebo rovnou v praxi stavět. Ovšem nečekejte, že bez vlastního zájmu projdete naposledy po maturitě dveřmi jako kompletní, ostřílený „ajťák“. Ano, budete ozbrojeni laserově přesnými a nezpochybnitelnými znalostmi téměř z každého odvětví, ale stálé bude potřeba Vaší chuti a asertivity pro pokračování.

Nutno dodat, že většina učitelů zvládá výuku bravůrně i pokud na jaře přímo před maturitou vypukne celosvětová pandemie. Právě proto mohu říci, že když jsem na konci základní školy vybíral IT školu na kterou pokračovat, měl jsem 2 možnosti. Dnes mohu s klidným srdcem říci, že jsem vybral tu lepší.

1. Přístup

Jak se možná stane i Vám, mně p. ředitelka v den otevřených dveří říkala: „Jsme taková rodinná škola.“ Nejdříve mi to přišlo jako něco, co by mi pravděpodobně řekli všude, jen aby mi navodili příjemný pocit ze společnosti na jejich škole. Časem jsem ovšem zjistil, že je zde přístup opravdu jiný, než na ostatních školách. Už jenom díky menší velikosti školy, nejsou učitelé jako všude jinde pouze někdo, koho tu tam potkáte na chodbě, pozdravíte a dále už se jen modlíte, aby Vás při hodině nevytáhli na zkoušení. Rádi s Vámi pokecají a věřte, že za to budete vděčni.

Přístup zde je prostě a jednoduše osobnější. Většina učitelů si uvědomuje zodpovědnost toho, že opravdu mohou ovlivnit, co se naučíte a co ne. Zároveň většina z nich preferuje příjemnou namísto negativní atmosféry, takže by pro Vás většina hodin neměla být strašákem.

Konkluze

Pokud vezmu v potaz, že snad nikde nebude výuka, lidé ani cokoliv jiného perfektní, studia na SŠIPS ani náhodou nelituji. Ano, definitivně máme i s ostatními spolužáky vzpomínky na některé nepříjemné chvíle, ale to k tomu ať už chcete nebo ne, patří. O to víc si pak člověk vzpomene na všechny zážitky, které by měl „na střední“ nasbírat každý.

P.S.: HTML se zde naučíte za pouhých 30 vteřin!