MATURITY 2018

Maturity v podání našeho tajemného Moorelocka Jonese.

Je mi jasné, že v současné době – zhruba týden po ukončení maturitních zkoušek – jsou maturity mezi prozatím řadovými žáky i maturanty, či absolventy stále žhavým tématem, a že patrně očekáváte nějakou tu glosu k této velké, neřku-li slavnostní, události.

Patrně jste už zaznamenali, že letos, ostatně jako v jakékoli uplynulé i nadcházející roky, byly maturity velmi emotivní. Emoce doslova prýštily. Vzhledem k tomu, že se jedná o první velkou zkoušku, kterou kdy studenti středních škol skládají, není se čemu divit. Měli jsme možnost vidět spousty a spousty nervozity stejně tak, jako slzy štěstí a výbuchy nefalšované radosti, ale i slzy momentálního smutku a špatně skrývaná zklamání, protože ta se prostě dobře skrýt nedají. Přesto přese všechno panovala přátelská atmosféra, jejímž důkazem je catering, kterého se vyučujícím od některých maturantů dostalo. Milé gesto, a i když to opravdu nebylo nutné, velmi potěšilo. Je vidět, že žáci za ty čtyři roky, které tu s námi strávili, dobře vypozorovali, že najedený učitel rovná se spokojený učitel. 🙂

I slavnostní předávání maturitního vysvědčení úspěšným absolventům v sobotu 2. 6. se neslo spíše v komorním duchu, ale znovu bylo zakončeno skvělými pozitivně laděnými proslovy zástupců obou maturitních tříd.

A i když se oproti uplynulým létům o něco zvedla neúspěšnost prvních pokusů, pevně věřím, že na druhý pokus se to už povede všem, beze zbytku, protože i ti, kteří neměli tolik štěstí, už aspoň ví, kde na sobě zapracovat, aby si svůj úspěch příště pojistili.

Všem úspěšným maturantům patří upřímné gratulace, a ti neúspěšní by se měli radovat ze svých úspěchů a z neúspěchů se poučit, nikoli se jimi nechat pokořit. Celkem dobře to vystihuje jeden citát z populárního britského seriálu Doctor Who, který je aplikovatelný na jakoukoli nelehkou životní situaci a který si dovolím uvést v angličtině:

“The way I see it, every life is a pile of good things and bad things.

The good things don’t always soften the bad things, but vice versa,

the bad things don’t always spoil the good things and make them unimportant.”

~ The Doctor ~

Váš Moorelock Jones

Pozn.: Citace ze seriálu Doctor Who, Series 5 (2010 /new/), episode ‘Vincent and the Doctor’

Bakaláři
Obědy
Pod povrchem
Časopis Žižkovi Voči Dreamspark
Email
Facebook
Youtube
Bakaláři Obědy Pod povrchem Časopis Žižkovi Voči Dreamspark Email Facebook Youtube