Robosoutěž 2014 (4. DÍL)

10815672_765464126858204_869690583_nDne 28. listopadu se opět konala v Praze soutěž v robotice, kterou organizovala Elektrotechnická fakulta ČVUT v Praze. Na dnešní výpravu se připravili tři studenti. Během jediného dne stvořili program, který byl schopen dle jejich názoru projít téměř jakýmkoliv bludištěm. Robot byl schopen projít vším, jeho slabinou však zůstávalo přesnost na vzdálenost. Již po třech otočkách se zdál mimo osu a brzy se zdání potvrdilo, když narážel do zdi.

Naštěstí zde zasáhl týmový mechanik, který několika šikovnými vychytávkami dokonale zarovnal osy pásů, vyřešil problém s přepadáním a s případným vrácením na pásy a v neposlední řadě vyřešil klouzavost po stěnách, která by měla zaručit hladší průjezd po stěně, pokud by došlo ke srážce. Nato dodal týmový programátor potřebné dodělávky, které tak ještě více ozvláštnily a hlavně připravily Movembera na zápas do arény.

Jejich výprava začala na autobusovém nádraží v Českých Budějicích. Pak dorazili na nádraží v Praze, dopravili se metrem k cíli a soutěž mohla začít. 10836532_765463960191554_194033390_n

a)Jako posledný tým, který se jen tak tak stihnul zapsat, byl zařazen jako poslední. Členové shledali poslední pozici jako výhodu – okoukali chyby ostatních a poučili se z nich. A že jich nebylo málo. Jen málokterý robot se dokázal dostat dále než přes půlku bludiště. Ale stále byl jen tréninkový čas, stále o nic nešlo.

Čas na trénink se neúprosně krátil a tým jménem Movember, pojmenován podle stejnojmenného robota, stále nacházel nové a nové chyby. Zdálo se, že čím více chyb opravili, tím více se chyb objevilo. Poslední minuty na zkoušku. Movembeři věděli, že jejich stroj měl chyby. Času na doladění se bohužel nedostávalo. Tým se smířil se skutečností a vyšel do jámy lvové s hlavou sklopenou. Očekávali drtivou prohru.

První kolo. Spousta robotů skončila hned na startu. Ti šťastnější se dostali kousek dál a nasbírali pár bodů navíc. Několik veteránských strojů projelo bludištěm, jakoby v něm projížděli každý den. Předtuchy prohry Movemberů se pomalu vytrácely, jak ostatní kolegové vypadávali s nízkým počtem bodů.

Přišli na řadu. Movembera položili doprostřed bludiště a zapnuli. Chvíle napětí – rozjede se?

Vyrazil. První úspěch. Zahýbal přesně tak, jak chtěli. Jakoby se nechal ovládnout touhou zvítězit, zapomenul na své chyby a nedostatky a hnal se po jediném cíli – sebrat co nejvíce bodů. Pokořoval každý kousek bludiště svým rozvážným pomalým pohybem, jak kdyby říkal, a kdo je pánem teď?

Movember si z prvního kola odnáší neuvěřitelných 31 bodů. Avšak tým objevil nový problém – v případě srážky a najetí na zeď se převrátil, nehledě na úpravy podvozku. Ale movemberský konstruktér se nenechal něčím takovým překvapit, vytasil bednu a urychleně připravil další komponentu. A jaká byla! Již brzy se ukáže její význam.

Druhé kolo začalo. Aréna prodělala lehkou změnu, několik kostek, které tvořily hranice bludiště, posunuli tak, že programu Movembera příliš nevyhovoval. Pokud by šlo o každý bod, byla by to zoufalá situace, na kterou nebyl čas onu nepříjemnost řešit. Naštěstí díky prvnímu kolu měli zajištěný postup, jelikož na těžké aréně si vylámal program nejeden robot. Když přišla řada na Movembera, zajel přijatelný průměrný výsledek.

A pak to přišlo. Tabulka s výsledky. Tak jak dopadli?

Klouzali pohledem po tabulce a hledali své jméno. A když našli, nevěřili svým vlastním očím. Třetí místo!

Pokračování v 2. díle

Bakaláři
Obědy
Pod povrchem
Časopis Žižkovi Voči Dreamspark
Email
Facebook
Youtube
Bakaláři Obědy Pod povrchem Časopis Žižkovi Voči Dreamspark Email Facebook Youtube