Interaktivní výstava CERN

Ve středu 23. 11. 2016 se třídy 1. NI a 2. LI – naši milí ajťáci prváci a druháci podívali na interaktivní výstavu Cern –  „Accelerating Science – K jádru vědy“. Bylo to velmi zajímavé. Pronikly k nám informace, co a jak se zkoumá ve středisku Cern v Ženevě, jak funguje obrovský urychlovač částic a zda nám hrozí či nehrozí spolknutí černou dírou, která by mohla nechtěně vzniknout jako by-produkt kolize částic. Nebojte, nebezpečí nehrozí 🙂

Součástí Cernu je i Evropská laboratoř pro fyziku částic, což je nejrozsáhlejší výzkumné centrum částicové fyziky na světě. Byla založena v roce 1954. Laboratoř leží na francouzsko-švýcarské hranici západně od Ženevy na úpatí pohoří Jura. Se zdejším zařízením pracuje okolo 9500 vědců, což je polovina všech částicových fyziků na světě. Vědci reprezentují 500 univerzit či jiných odborných pracovišť a více než 80 národností.

Zabývá se čistou vědou a hledá odpovědi na nejpřirozenější otázky:

  • Co je to hmota?
  • Jak hmota vznikla?
  • Jak jsou utvářeny složité hmotné objekty jako hvězdy a planety?

Tím, že laboratoř zkoumá složení hmoty, hraje i důležitou roli v rozvoji technologie budoucnosti. Měření prováděná zdejšími vědci jsou důležitým testovacím polem i pro průmysl, neboť právě částicová fyzika vyžaduje vysokou přesnost provedení všech přístrojů. (Zdroj: Wikipedia).

I my jsme se od naší velmi příjemné průvodkyně dozvěděli, jak hmota vzniká a co to vlastně hmota je, a jak se tvoří, vyvíjí a zanikají hvězdy a planety. Zároveň jsme zjistili, že technologie jako magnetická rezonance, web či dotyková obrazovka vymysleli vědci právě v Cernu.
Zároveň jsem měli možnost seznámit se s tzv. mlžnou komorou, kterou na zakázku CERN vyrobili studenti Gymnázia Opatov. Je to unikátní přístroj, který umožňuje v reálném čase sledovat radioaktivitu a pohyby elementárních částic.

Pro více novinek ze světa fyziky a astronomie sledujte web organizace CERN.

clipboard

Bakaláři
Obědy
Pod povrchem
Časopis Žižkovi Voči Dreamspark
Email
Facebook
Youtube
Bakaláři Obědy Pod povrchem Časopis Žižkovi Voči Dreamspark Email Facebook Youtube