Akce Movember

Prosinec je tu! Do vánočních prázdnin zbývá několik málo týdnů, pak budeme muset chtě nechtě zatlačit slzu a celé Vánoce strávit vzdycháním po školních lavicích a oblíbených spolužácích. Abychom se do těch Vánoc nenudili a užili si malinko té legrace s ponaučením, proběhla na naší škole minulý měsíc v jeden pátek akce Movember.

Jelikož se pohybujeme stále na půdě školy, bez trochy toho předkládání faktů a vymezování pojmů se to neobejde. Čili…co že to vlastně ten Movember je? Nejdřív trocha lingvistiky. Slovo Movember vzniklo složením dvou slov, obou pocházejících z angličtiny – moustache, znamenajícího v překladu knír, a November, což je anglický název měsíce listopadu. A teď trocha dějepisu, biologie a vůbec všeobecného přehledu, který se hodí vždycky. Movember je i u nás na škole každoroční akce, jejímž hlavním cílem je rozšířit do společnosti povědomí o onemocnění postihujícím překvapivě jen tu část lidské populace, která vlastní chromozom Y. Jedná se o poměrně zákeřnou rakovinu prostaty. Symbolem Movemberu se tedy zcela logicky stal knír, coby nejnápadnější ozdoba mužského obličeje. Konec výuky. Zdroje neuvádím, celé jsem si to vymyslela.

Iniciátorem této akce není nikdo jiný než pan učitel Cikán, který se hrdě se svým pěstěným knírem staví do přední linie a podněcuje k účelovému neholení se i ostatní kolegy a žáky. Vzhledem k tomu, že polovinu osazenstva učitelského sboru i žactva tvoří ženy, jimž ani čtrnáctidenní půst v holení k vystavování hodnému kníru nedopomůže, musíme si poradit jinak. Většinou kreslíme či lepíme. Kreslit či lepit je potom povoleno i co do vousů méně šťastným žákům, ale nebojte, ono to doroste. V minulých letech se ukázalo, že lihový fix není vhodný k požadované úpravě obličeje, ale plně postačí tužka na oči. Nejlépe černá, ale ani barvy nejsou na obtíž. Dámy z 2.IB své kníry vyřešily velmi nápaditě a růžovou barvou vlastně zabily dvě mouchy jednou ranou, neboť rozšiřování povědomí o zákeřnosti rakoviny prostaty spojili s rozšiřováním povědomí o boji s rakovinou prsu. Tleskáme.

V pátek ráno se tedy ve škole sešla neuvěřitelná přehlídka tvarů, stylů i barev. Všichni pravděpodobně chtěli vypadat jako drsňáci, ale stejně jako každý rok jsme dopadli spíš jako parta zmatených mušketýrů bez rapíru a klobouku s pérem, či snad sbor italských instalatérů jménem Mario, zoufale pátrajících po bratrovi Luigim. Všichni jsme ale byli na stejné lodi a vypadali jsme naprosto totožně, není se tedy za co stydět. Myslím, že cíl i smysl akce jsme splnili bezezbytku a rozšířili jsme povědomí o Movembru všude, kam to jen šlo. Já například i mezi širší veřejnost po cestě domů, protože jsem si v osm ráno pracně namalovaný a v devět ráno k obrazu svému překreslený knír zapomněla před cestou na nákup odlíčit. Všem kníratým odvážlivcům patří velký dík za uvědomění, solidaritu a schopnost si ze sebe vystřelit.

Těm několika z řad učitelů i žáků, kteří nenalezli dost odvahy se spolu s námi společensky znemožnit, přeju více odhodlání pro příští rok. Prostě pánové, odložte na jeden den kabelky a nahoďte knír. Dámy si kabelky ponechají, ale zároveň by mohly vyjádřit více sounáležitosti k majitelům chromozomu Y z řad spolužáků.

Nutno podotknout, že někteří žáci se v pátek akce Movember nezúčastnili zcela záměrně. Nepřišli vůbec do školy. Parta čtvrťáků a čtvrťaček, jmenovitě pan Dvořák a slečny Čechová a Králová, vedená panem učitelem Hajduchem, odjela vegetit na Robosoutěž do Prahy, kde hájila čest svou i naší školy, seč jí síly stačily. Protože jim jistě bylo líto, že se akce Movember nemohou zúčastnit ve škole, vyšperkovali knírem alespoň svého soutěžního robota. Druhá parta, tentokrát ve složení napříč ročníky, se místo účasti na akci odešla poflakovat na Gymnázium Česká, kde probíhalo Okresní kolo pIšQworek. Vzhledem k početnosti výpravy utvořili dva týmy: A-team, což byl mimochodem vynikající seriál, tvořili pánové Hron, Nohava M., Soukup a Vícha z 3.FI doplnění o pana Procházku z 1.LI, a B-team s pány Brožkem ze 4.DI, Rubickem a Vaclem z 3.GB, Peclem z 2.IB a slečnou Měšťanovou ze 4.EB. Oba týmy svědomitě připravil a vedl pan učitel Čížek. Snaha o alespoň náznak kníru z jejich strany sice vidět nebyla, ale vzhledem k tomu, že všechny ostatní účastníky pěkně podrtili a A-team dokonce Okresní kolo vyhrál, a tudíž postupuje do kraje, bude jim to nejspíš prominuto… I když, mohli si vzít příklad z pánů Cakla z 1.LI a Bárty z 2.JI, kteří se přišli do školy podívat na dopoledne, aby se později odešli zúčastnit Logické olympiády.

Váš Moorelock Jones

Bakaláři
Obědy
Pod povrchem
Časopis Žižkovi Voči Dreamspark
Email
Facebook
Youtube
Bakaláři Obědy Pod povrchem Časopis Žižkovi Voči Dreamspark Email Facebook Youtube