Školní jaro v plném proudu

Vážení a milí rodiče a přátelé školy,

po delší odmlce Vás opět zdravím. Jsem ráda, že jste na nás nezanevřeli a stále čerpáte inspiraci a sledujete novinky, jak ze školního webu, tak z našeho facebookového profilu.

Máme tu květen. Tento rok teplý a slunečný, s občasným deštěm a chvilkovými výkyvy teplot. Charakter školního roku, ač se to může zdát podivné, je výrazně spjat právě s charakterem počasí. Když je venku škaredě a zima, nálada ve škole je též pochmurná. Žáci (i učitelé) jsou častěji nemocní, a tak se všichni během výuky snaží dohnat ztracený čas. Práce i úkolů je hodně, protože obě strany vědí, že jakmile přijde jaro, teplo a sluníčko, bude na výraznější učení pozdě.

Pojďme se teď vrátit o pár měsíců zpět, přesněji do 20. 2. 2015. Konec jarních prázdnin nám ten večer velmi zpříjemnil maturitní ples 4. CI. Nálada byla výborná, uvolněná a všichni se úžasně bavili. Nástup si nacvičili dokonale a půlnoční překvapení, kdy se celá třída roztancovala, pobavilo všechny přítomné.

Poslední tři měsíce byly obecně ve znamení mnoha mimoškolních aktivit a příjemných exkurzí. V polovině února se třídy 3. EB a 4. BB vypravily na exkurzi do bývalého pracovního tábora Vojna v Lešeticích u Příbrami, Muzea Policie ČR v Praze a do Věznice Pankrác. I přes velmi chladné počasí, se žáci zajímali o osudy vězňů v pracovním táboře a prošli i přísnou kontrolou na Pankráci. V Muzeu Policie ČR se pak všichni na vlastní oči přesvědčili, že jeho stěny skutečně zdobí i plakát naší žákyně Veroniky Kodlové (2. GB) ze soutěže Správným směrem, kterou každoročně pořádá Národní protidrogová centrála.

IMG_0028 IMG_0031 IMG_0059

Nejen žáci se mimoškolně vzdělávali. I my učitelé jsme využili jarních prázdnin a zúčastnili se školení v podobě třech modulů, a to „Windows 8.1, Office 365 a Využití tabletů při výuce“. Školení probíhalo pod vedením Mgr. Miroslava Kotlase ve Vzdělávacím centru „Microsoft® Partneři ve vzdělání“ na Gymnáziu České Budějovice, Česká 64. Celé školení se neslo ve velmi příjemné atmosféře a všichni jsme si odnesli nejeden nápad, jak zpestřit výuku.

V pátek 13. března se uskutečnila již tradiční akce „Spaní ve škole“, tentokrát ve spojení s prvním ročníkem Noci otevřených dveří na SŠIPS. Na programu byly přednášky našich učitelů Mgr. Jany Mandryszové a Bc. Vítka Barabáše z oblasti chemie a fyziky, Mgr. Vladislava Čížka o operačních systémech a Mgr. Michala Cikána o outdooru a přežití v přírodě. Největší úspěch sklidila nenewtonská kapalina a nejrůznější typy křesadel, které žáky nadchly natolik, že jsme je museli brzdit, aby nezapálili prostor kolem sebe. V rámci Noci otevřených dveří se na nás přišlo podívat i několik zástupců z řad veřejnosti a my jsme moc rádi, že jsme i jim mohli nabídnout netradičně strávený večer.

IMG_0083 IMG_0024 IMG_0104

Ve druhé polovině března jsme se za jasného počasí všichni nadchli při pohledu na zatmění slunce. Mnozí žáci byli svědky tohoto kosmologického úkazu poprvé v životě. Byla to krásná podívaná. V březnu jsme se dále zúčastnili exkurze v českokrumlovské firmě Fronius, kde si naši ajťáci prohlédli sídlo a výrobní halu firmy, která se zabývá svařovací technikou, solární elektronikou a nabíjecími systémy. V dubnu jsme zabojovali alespoň svou účastí na Czech Run juniorském maratonu 2015. Zážitek z celého dne najdete na našem webu v sekci „Novinky“ v podání Mgr. Michala Cikána.

Na konci dubna se obě třídy prváků podívali do bývalého koncentračního tábora Mauthausen a do „muzea budoucnosti“ Ars Electronica v Linci. Ačkoli nám nepřálo počasí, zážitek to byl ohromný, a po hrůzách, které nám ukázal Mauthausen, nám muzeum dopřálo skutečný relax. Většina exponátů byla interaktivní a snad nejvíce všechny nadchl 3D promítací sál, kde jsme se alespoň na chvíli ponořili do tajů hlubokého vesmíru. Druháci a třeťáci se vypravili na výstavu Šangri-la do Jihočeského muzea a na prohlídku nových prostor Jihočeského divadla.

P1060715 P1060753 P1060768

Za naší nepřítomnosti tak měli oba maturující ročníky dostatek klidu na praktické maturity. Ajťáci i bezpečáci se do toho ponořili s vervou a i podle fotek, které najdete na našem facebooku, je vidět, že ačkoli to byl pro mnohé velmi obávaný den, nakonec je to i bavilo.

Květen s sebou přinesl nejen více tepla a slunce, ale také tolik oblíbené praxe. Kromě prvního a druhého ročníku oboru BPČ se všichni žáci povinně zúčastnili nejen školou organizovaných praxí, ale i těch, které si našli podle svých zájmů a profilací. Bezpečáci třetího ročníku se vydali do vojenského újezdu Boletice, kde si vyslechli přednášku o tom, jak újezd funguje, a jaké je jeho personální obsazení. Další den se podívali na střelnici PČR v Českém Krumlově, kde si vyzkoušeli nejrůznější policejní taktiky a zbraně. Žáci oboru informatika se rozprchli do nejrůznějších ajťáckých i neajťáckých firem, kde např. instalovali, čistili a sestavovali. Záběr ajťáckých praxí je každoročně velmi široký a my jsem jen rádi, že si tak každý může najít, co ho zajímá.

IMG_0154 IMG_0095 P1060850

A co nás ještě čeká do konce školního roku?

Nejdůležitějším počinem v květnu budou zajisté ústní části státních maturit. Ty jsou na programu na konci května a my už teď držíme palce všem maturantům, aby se jim to hned na poprvé povedlo! V první polovině června pojedeme do Prahy na exkurzi do Národního divadla a také do Švandova divadla, kde shlédneme hru Hamlet v moderním podání tamního divadelního sboru. Také nás ještě čeká vodácký kurz, podíváme se ke Krajskému soudu na soudní řízení a rozutečeme se na druhé kolo praxí.

Konec roku bude jako tradičně velmi nabitý a my se budeme těšit na vše, co s sebou přinese. Sledujte nás i nadále na našem webu a facebookových stránkách školy!

Děkujeme!

Dita Schönbeková

Bakaláři
Obědy
Pod povrchem
Časopis Žižkovi Voči Dreamspark
Email
Facebook
Youtube
Bakaláři Obědy Pod povrchem Časopis Žižkovi Voči Dreamspark Email Facebook Youtube