Exkurze „Vojna a Pankrác“

A máme tu další pohled na exkurzi BPČ od Honzy Pavloska ze 4. BB!

Dne 4. 2. 2015 se třídy 4BB a 3EB sešly nedaleko školy a postupně zaplnily místa v autobuse, který nikde zbytečně nestaví. Cesta vcelku utíkala, některým díky natěšenosti na nové zážitky, některým díky velké svačině.

První zastávka! Vystupovat! Vítá vás památník Vojna v Lešeticích u Příbrami! V kinosále nás čekala trilogie dokumentu o tomto místě a režimu té doby, poté společně s průvodcem procházíme prostory ubikací. Již při pohledu na tato místa se každému vybaví hrůzy, které zde vězni museli vytrpět. Když už každý ví, můžeme nasednout a vyjet vstříc dalším zkušenostem.

Druhá zastávka! Vystupovat! Vítá vás Policejní muzeum Praha!
Rozsáhlá exkurze nás zavádí do tajů vyšetřování největších případů v ČR, vývoje policejních technik a postupů, ale také vývoje techniky a vybavení. Velice zajímavé expozice, možná jen málo času na detailní pohled na vše. Nedá se nic dělat, vyrážíme dál. Čerstvý vzduch nám prospěje, a proto si dopřejeme krátkou procházku Prahou.

Třetí finální zastávka! Vítá vás Věznice Pankrác!
Věznice pro výkon trestu, vazební věznice a nemocnice české vězeňské služby, to vše se nachází v tomto rozsáhlém komplexu. Přísná kontrola každého návštěvníka, či pracovníka je na místě, proto i my dodržujeme příkazy a přání vedení. Jako první jsme navštívili Pankráckou sekyrárnu, místo, kde mezi 5. dubnem 1943 a 26. dubnem 1945, bylo popraveno 1075 osob. Poté se koná přesun do věznice, procházíme patra, procházíme cely. Věznice je krásně zařízená a některým se může zdát, že toto si vězni snad ani nezaslouží.

Výlet je u konce, v pozdních odpoledních hodinách jsme již na cestě.  Nic nás nerozhází, a proto si po cestě zpět broukáme písničky jak od táboráku. Výlet hodnotím jako velice povedený, více takových akcí.

Honzík Pavlosek, 4. BB

Ve středu 4. 2. 2015 se vypravil třetí a čtvrtý ročník BPČ na exkurzi do pracovního tábora Vojna z 50. let, Muzea Policie ČR, Vězeňského muzea a Pankrácké vazební věznice v Praze. Den byl mrazivý a mrazivá byla i atmosféra celého dne.

Podívejte se do fotogalerie na místa, kam se veřejnost běžně nedostane a přečtěte si, jak se tam líbilo našim žákům v reportáži a článku pod fotografiemi!

A teď celé dění očima Eriky Novotné a Terezy Dobrovolné!

„Prací ke svobodě“ viselo nad branami

 Středa, 4. 2., Střední škola informatiky a právních studií vysílá třetí a čtvrtý ročník na exkurzi do Prahy. Doprovod jim dělají tři učitelé.

První zastávka. Pracovní tábor Vojna. Zima a chlad, skvělé doprovodnépočasí na návštěvu tohoto místa. Padesát studentů se hrne do kinosálu. Ve sněhu se objevují první stopy, výprava míří na prohlídku celého areálu. „Vězni tu měli o sousto jídla navíc, než ti v koncentračních táborech,“ říká průvodce.

Centrum, rychlá Praha a Muzeum policie. Známé případy popsané od základu až po rozsudek. Ukázka vývoje uniforem, postup techniky. Každý si přišel na své. Nechyběla ani četnická stanice. Čas účastníkům skoro nestačil. „Nestihli jsme si vše podrobně přečíst,“ říkali.

Přesun na Pankrác, na to všichni čekali. Občanské průkazy, přísná kontrola při vstupu, takové je vězení. Už se stojí v památníku, studuje se historie vězeňství. Vstup do „sekyrárny“, bílé dlaždičky, provazy, gilotina. Svazující pocit. Teď už do klasického vězení. Mříže, dlouhé chodby, plno dveří a tmavě modré uniformy. Malé cely, ženská vazební věznice. Pak už se jde do mužské zmodernizované části, všichni jsou udiveni, tyto cely jsou krásné. „Všichni ke straně, vedu odsouzenou ženu,“ protrhne ticho hlas dozorkyně.

Nasedá se do autobusu, už se setmělo. Všichni jsou unavení, plni zážitků a těší se domů. Čtvrtý ročník však překypuje energií a zadní sedadla zpříjemňují cestu zbytku autobusu.

                                                                                                                                Erika Novotná, 3. EB

 

Exkurze do Prahy

Ráno jsme se sešli u autobusu a v 8:00 už jsme odjížděli z Českých Budějovic. Okolo půl desáté jsme dorazili k památníku Vojna v Lešeticích u Příbrami. Místo původně sloužilo jako zajatecký tábor pro německé válečné zajatce, mezi lety 1949-1951 jako tábor nucených prací a následně do roku 1961 jako vězeňské zařízení pro politické odpůrce komunistického režimu.

Ten den byla hrozná zima, a tak jsme se všichni těšili na dokument do sálu, což nám ale příliš nepomohlo, protože tam ta zima byla snad ještě větší. Po půlhodině jsme se přesunuli ven na prohlídku celého areálu, který byl zajímavý a opravdu rozsáhlý. Podívali jsme se, kde spali vězni i do prostor, kde byla nemocnice. Po hodině jsme konečně odcházeli do vyhřátého autobusu zmrzlí jako preclíci.

Po příjezdu do Prahy jsme se vydali k policejnímu muzeu, které bylo skvělé, ale vyhrazený čas na prohlídku byl bohužel velmi krátký. Ke konci prohlídky jsme si všichni nabrali časopisy, které byly zdarma, a šli k autobusu.

Autobus nás zavezl na Pankrác, a my už se těšili na prohlídku vězení. Po zkontrolování občanských průkazů jsme prošli kontrolním rámem. Všichni prošli bez problémů, ale pan učitel Cikán, který nám snad 20x řekl, ať si hlavně nebereme nože, nůžky a jiné menší zbraně, měl u sebe samozřejmě nůž.

Přesunuli jsme se na přednášku týkající se historie vězeňství, uniforem, trestů a nástrojů. Pán, který přednášel, mluvil zajímavě a velice poutavě. Po vstupu do „sekyrárny“ nás přešly srandičky a ti vnímavější z nás určitě cítili negativní energii místnosti. Vše tam zůstalo přesně tak jako kdysi. Podívejte se na fotky, třeba budete mít také husí kůži.

Na závěr jsme konečně mohli vstoupit přímo do vězení, kde jsme navštívili vazební část – ženskou i mužskou. Ta byla nově zrekonstruovaná a o hodně „útulnější“. Podívali jsme se i do cel, a potkali dokonce pár vězňů.

Myslím si, že výlet byl zajímavý, ale chtělo by to méně času věnovat památníku Vojna a naopak mít více času na muzeum, i více zastávek na záchod! I přes toto špatné načasování a zimu proběhl výlet bez problémů. Bylo to pro nás příjemné zpestření běžných školních dnů.

Tereza Dobrovolná, 3. EB

 

Bakaláři
Obědy
Pod povrchem
Časopis Žižkovi Voči Dreamspark
Email
Facebook
Youtube
Bakaláři Obědy Pod povrchem Časopis Žižkovi Voči Dreamspark Email Facebook Youtube