Robosoutěž 2014 (3.DÍL)

IMG_0521Začátek druhého kola byl trochu posunut, jelikož technické problémy se nevyhýbají ani ČVUT, ale pomohl klasický trik s restartem PC (doporučujeme, pozn. IT redakce). Hrací plán bludiště se proměnil v jinou verzi. Náš BNR nebyl však na toto hřiště optimalizovaný, a tak během jízd rozšířený programátorský tým provedl bravurní tríček, který nám pomohl obejít omezení dané bludištěm. Zbývalo se už jen poprat s démonem samovolného stáčení BNR do strany. Konstrukce robota již nešla v soutěži měnit, takže si Kuba mohl jen jemně pohrát s osičkami a jemným posouváním snížit dopady našeho konstrukčního problému. Před šestnáctou jízdou druhého kola jsme byli dvacátí, a tím pádem stačilo uhrát pár bodů, abychom se dostali do pavouka. Věděli jsme, že nebudeme v první osmičce. Propočty prognostiků nám přisuzovali okolo 30 bodů. Neúspěchy ostatních robotů, kteří se zbláznili a točili se dokola či jen tupě naráželi opakovaně do zdi, nás postupně uklidňovaly. Ale nevyzpytatelný démon stále nahlodával naši jistotu.

Šestnáctá jízda. Žádný robot neměl plný počet, devět týmů mělo jednociferný výsledek, čtyři týmy přes 30 bodů. Druhé kolo bylo pro všechny obtížnější. My jsme se nebáli. K postupu nám stačilo 13 bodů a věděli jsme, že to dáme, snad. Kuba na povel pustil BNRka a ten se vydal vstříc našemu osudu. Tríček se vydařil. První otočka se taky povedla. Před námi byla nebezpečná rovinka. Robot se trochu stočil doleva. Otočka o 90 stupňů však proběhla bez problémů. Kvůli sbíhavosti pásů začal teď ale najíždět do zdi. Zase driftujeme o zeď. Otočku vpravo již nezvládl dotočit. Odkládám nevěřícně kameru. Místo toho, aby robot jel rovinku rovně, jezdí ode zdi ke zdi. Je pootočený o 45 stupňů. Broušení zdi pokračovalo, ale stále jsme pomalu dál sbírali body. Ke konci časového limitu ale najel pásem na bok hrazení a pokusil se i najet na bludiště, čímž naší druhou soutěžní jízdu ukončil. Na světelné tabuli bylo 21 bodů a my věděli, že postup je jasný. Náš BNR si již získal i popularitu publika, a tak bylo naše snažení odměněno potleskem. Uff. Část jízdy najdete na školním FB.

IMG_0549V pavouku museli být roboti umístěni v depu a nemohli se na nich provádět žádné další změny. S hrdostí jsme donesli robota na naší dvanáctku a čekali na soupeře s pátým nejlepším výsledkem. „Hledači míčků“ měli 61 bodů a jízdy velmi vyrovnané. V přestavovací pauze na svém robotu stále pracovali, a my jsme tak nemohli zkoumat jeho nedokonalosti. Vývojáři našeho BNR Lenka, Martin a Kuba stáli nad depem a vymýšleli, který program zvolit pro jakou variantu bludiště. Program s tríčkem se nehodil vždy. Po zveřejnění rozložení hřiště se tým rozhodl pro několik variant, dokud to nevyjde. Jeli jsme až třetí rozjížďku, tak byl trochu čas na soustředění a zklidnění. Cíl byl splněn, už jsme mohli být jen lepší. První dvě rozjížďky dopadly podle očekávání drtivým vítězstvím lepšího týmu.

IMG_0512BNR na start! Naše problémy se opakovaly. Sebrali jsme 22 bodů, což byl zlepšující se standard. „Hledači míčků“ měli 30. Druhá jízda se jela na stejné mapě, a naděje nás neopouštěla. Naloadovat původní program a play. Bohužel Kuba asi nepřesně vložil robota na startovní pole a stáčivost byla viditelná hned od začátku. Třetí otočka poslala robota do zdi. Situaci ale bravurně vyřešil. Sebral u toho další dva body. „Hledači míčků“ na druhé mapě měli také problémy s pohybem po hřišti. Se štěstím jsme minuli mantinel. Stočení nás poslalo do zdi a zase jsme brousili. Opět v nervech jsem nezvládal držet kameru a sledoval přímo robota. Obtáčel se okolo stěny a pomalu, velmi pomalu sbíral body. Časomíra se přiblížila k nule. BNR byl zase na zdi. Na tabuli soupeře svítí 20 a nám pouhých 17 bodů. Napínavé to bylo do posledního okamžiku. Část jízdy najdete na školním FB.

Celkově jsme skončili desátí z 32 týmů. Úsměvy se zrcadlily na tvářích všech žáků. Přijali jsme nabídku vedoucího soutěže pana Ing. Martina Hlinovského, PhD., abychom se zúčastnili s Movembrem kola, které bude příští týden. Pokud tým a úsilí vydrží, rádi se zúčastníme.

Osobně bych chtěl poděkovat celé 4. CI za vynikající práci, jak v přípravě ve škole, tak za chování v Praze. Byla to pro mě příjemná a přínosná akce nejen z pedagogického hlediska.

Bc. Jiří Švehla

Více info najdete na stránkách robosoutěže a FB Robosoutěže.

IMG_0558

Bakaláři
Obědy
Pod povrchem
Časopis Žižkovi Voči Dreamspark
Email
Facebook
Youtube
Bakaláři Obědy Pod povrchem Časopis Žižkovi Voči Dreamspark Email Facebook Youtube