Robousoutěž 2014 (2.DÍL)

IMG_0537Krás hlavního města jsme si moc neužili, cílem dne D bylo něco jiného. Cestou metrem se ukázala naše jižanská krev a kultura. Nechápavé pohledy našich žáků na stovky lidí spěchající za svými nočními můrami či sny. Eskalátorový diktát. V naprostém kontrastu bylo přijetí v Zengerově posluchárně. Přes sto lidí naladěných na stejnou robotickou vlnu, mladost, touha po vědění. 32 týmů včetně toho našeho pragmaticky pojmenovaného Dream Team. Zbývalo jen vybrat, který robot bude řešit určená bludiště. Robot, u kterého řešili konstrukci pánové Jandové a pan Stehlík, o jehož program se starala slečna Makovičková a tiskovým mluvčím týmu byl mistr Lozan, skončil v našem výběru a po velmi rychlé společné domluvě na třetím místě. Terka chtěla být zálohou. Robot sice fungoval, ale nebyl tak programově výkonný.

IMG_0494Ve výběru tak zbyly už jen dva roboti: lunární vozítko Movember a blíže nepojmenovaný robůtek. Movember s lepší konstrukcí, ale s hůře odladěným programem byl prací pánů Dibitanzla, Matouška, Formana, Hronka a Hejplíka. Dan neustále hledal řešení problémů programu, a nutno podotknout, že se mu to dařilo. Blíže nepojmenovaný robůtek (BNR) byl prací slečen Kocmoudové a Strapkové a pánů Urbana, Balogha a Biňovského. Dříve zmiňovaný tým podporující ostatní týmy byl Action Team panů Helmicha, Dědiče, Housky a Šandery.

Finální vybírání a testování na skutečném hřišti odhalilo mnohé neduhy našich robotů. Byli jsme ale velmi vděčni za nápad s krabicemi, jelikož ostatní školy byly ještě v roce nula, když my jsme si vesele optimalizovali kód. IMG_0524Dále jsme zjistili, že Movember je v jízdě jistější, ale občas neví přesně, co dělat, zatímco BNR má problémy s konstrukcí hřiště, protože mu sbíhavost pásu nedovoluje jet dlouhodobě rovně. Postupným testováním a dotazováním žáků vyšlo najevo, že Movember nebude našim Dream robotem. BNR se tedy stal oficiálním robotem a Dan se připojil k týmu programátorů. V tu dobu již naši dovezení fandové užívali krás FELské pohostinnosti na rautu. Byl náramný. Testování na hřišti se blížilo ke konci. Jakožto poslední přihlášený tým jsme měli ještě dostatek času inspirovat se z ostatních jízd a zlepšovat se až do poslední chvíle.

Systém prvních dvou kol byl následující. Každý robot měl dvě jízdy v různých bludištích. Obě jízdy se spočítaly dohromady, a do pavouka tak postoupilo 16 nejlepších týmů. Taktikou tedy bylo uspět v obou jízdách alespoň z poloviny. Z logiky programu jsme věděli, že robot vždy projde bludiště minimálně z 75% a musí tak nasbírat minimálně 31 bodů z celkových 40 polí. První jízda se už blížila a věděli jsme, že potřebujeme nasbírat minimálně 15 bodů, abychom živili postupové naděje. Ostatní budějovické školy měly již první jízdu za sebou s nevalným výsledkem. Rostlo v nás napětí, zda není jih republiky prokletý po triumfálním úspěchu gymnázia Česká z kola, které se konalo minulý týden.

IMG_0494Jízda číslo 16. Pouze dva týmy měly plný počet bodů, devět týmů mělo přes 30 bodů a naše šance byly optimistické. V prvních dvou jízdách jsme si byli soupeři pouze my sami a věřili si. Na protějším stole byl tým Dubai Kladno. Měli klidnou vyrovnanou jízdu a nasbírali 25 bodů. Naše jízda byla z počátku také klidná. Problémy se sbíhavostí se z počátku neukázaly. BNR sbíral jeden bod za druhým. Točil již čtvrtou otočku, když se zasekl o hrazení a naboural. Nejenom náš tým se chytal za hlavu. Robot brousil o mantinel. Zpomalil se, ale stále sbíral body. Bod po bodu, velmi pomalu, ale sbíral. Naštěstí nasbíral přesně polovinu, a to 20 bodů. Po prvním kole jsme tedy byli čtrnáctí a vědeli jsme, že to není růžové, ale že zatím postupujeme.

IMG_0475

Bakaláři
Obědy
Pod povrchem
Časopis Žižkovi Voči Dreamspark
Email
Facebook
Youtube
Bakaláři Obědy Pod povrchem Časopis Žižkovi Voči Dreamspark Email Facebook Youtube