Robosoutěž 2014 (1. díl)

Robosoutěž je cílem všech středních škol zabývajících se robotikou. Soutěž pořádá Elektrotechnická fakulta ČVUT v Praze. Zadání soutěžní úlohy je každoročně vyhlášeno v průběhu října a trojčlenné týmy mají více než měsíc čas robota zkonstruovat a naprogramovat.

IMAG1224Dle pravidel má být robot autonomní a nejsou povoleny žádné konstrukční změny. Žáci 4. CI se Robosoutěži věnovali nejen v hodinách Robotiky, ale také v hodinách předmětu Hardware, kde to umožňuje probírané učivo. Výhodou robotiky je praktická aplikace získaných poznatků z teoretických předmětů. Proto jsou v jednotlivých týmech potřební jak architekti schopní pružně měnit konstrukci robota, tak programátoři schopní ještě pružněji opravovat robotické funkce. Třída se rozdělila do jednotlivých týmů a po rychlém uvedení do tajů robotiky byla doslova vhozena do vody.

image005Úkolem letošní soutěže pojmenované „Pacman“ bylo procházení modulovatelným bludištěm. Jelikož byl z naší školy do soutěže přihlášen pouze jeden tým, museli jsme před odjezdem vybrat nejlepšího robota. Z počátku nasadil každý tým jinou taktiku a strategii, ale po čase se jednotlivé směry spojily. Vytvářeli jsme roboty s pásovým pohonem a pohyblivým optickým senzorem, který měří vzdálenost. Díky této strategii jsme nemuseli řešit možné varianty bludiště, ale soustředili jsme se hlavně na přesnost jízdy a měření vzdálenosti. Bylo zajímavé sledovat žáky mladších ročníků, kteří mlsně koukali na naše roboty, jak kličkují, bourají, couvají, nezatáčejí, zkrátka neposlouchají. Nakonec jsme společnými silami zkrotili jednotlivé Pacmany, vzájemně jsme se inspirovali a pomáhali si. Celkově jsme sestrojili tři funkční roboty.

IMAG1229Jeden tým své snažení vzdal a rozhodl se podporovat ostatní týmy. Díky spolupráci s loňskými vítězi Robosoutěže z pražského gymnázia Jana Keplera jsme mohli postavit model bludiště v přesném měřítku z dortových krabic, které později využijeme na jiné robotické úlohy. Po čtvrtečním posledním testování jsme se rozhodli, že do Prahy povezeme všechny funkční roboty a vítěze školního kola vybereme až na místě. V pátek v 6:41 hodin jsme se sešli v hale vlakového nádraží a vyrazili vstříc pražskému dobrodružství.

Pokračování již zítra.

Bakaláři
Obědy
Pod povrchem
Časopis Žižkovi Voči Dreamspark
Email
Facebook
Youtube
Bakaláři Obědy Pod povrchem Časopis Žižkovi Voči Dreamspark Email Facebook Youtube