Osvětim očima žáka

Už delší dobu jsem si přála zažít ten pocit strachu a vidět, jaké surovosti byl člověk schopen za druhé světové války.

Škola mi poskytla takovou možnost, a tak jsem 30. 9. ve 23:30 nastoupila do autobusu a spolu s ostatními spolužáky vyrazila do polské Osvětimi, která byla největším nacistickým koncentračním a vyhlazovacím táborem.

Osvětim byla založena na Himmlerův rozkaz ze dne 27. dubna 1940 za druhé světové války v blízkosti polského městečka Oswiecim. V tomto koncentračním táboře se děly příšerné věci. Především tam Němci zavírali Poláky a Židy, které potom masově zabíjeli v plynových komorách. Ovšem hned po příjezdu do Osvětimi můj úsměv z tváře zmizel. Přeběhl mi mráz po zádech, když jsem ucítila tu atmosféru. Musíte mít obrovskou odvahu vkročit tam, ale stoji to za to. Prošli jsme i kolem zdi smrti. V tu chvíli jsem to měla před očima, tu hrůzu a křik. Když bylo po Křišťálové noci, zabíjelo se tam i po tisících lidech denně. Všude stály samé pomníky na památku těch, kteří bojovali a zahynuli v táboře.

Po návštěvě koncentračního tábora jsme všichni jeli do Krakova. Tady jsme si odpočinuli, najedli se a obdivovali krásu města. Nádherná architektura, milí lidé a jídlo na každém rohu. Co může být lepší?

Když nastala večerní hodina, ubytovali jsme se v bungalovech. Byla docela zima a ke všemu ta divná atmosféra plná bolesti a strachu, mě nenechala v klidu usnout. Celou noc jsem se těšila, až bude ráno a až konečně pojedeme domů. Po cestě jsme se ještě zastavili u nějakých českých památek, ale moje duše zůstala v Polsku. Pořád dokola jsem přemýšlela o tom, jaké to bylo tehdy utrpení.

Myslím si, že každý člověk by měl alespoň jednou zajet do Osvětimi či jiného koncentračního tábora, aby se už nic takového nemohlo opakovat. I když to byl příšerný výlet, jsem ráda, že jsem to všechno viděla. Pokud tam někdy pojedete, nezapomeňte si s sebou vzít obrovskou dávku kuráže!

„Kdo nezná svou minulost, je odsouzen k jejímu opakováni…“
(George Santayana)

S pozdravem,