Exkurze Polsko: Osvětim + Krakov 1.-2.10.2014

Ve dnech 1. a 2. října 2014 jsme podnikli zájezd k našim sousedům do Polska. Za cíl jsme si vybrali místa, při jejichž vyslovení je každému jasné, o co jde, Osvětim a Krakov.
Plni očekávání jsme odjížděli již před půlnocí 30. září a po nočním přesunu po tankodromu, kterému se u nás eufemicky říká „Dálnice D1“ jsme před 8 hodinou ráno stáli před areálem bývalého koncentračního tábora Osvětim I. Již vyslovení tohoto jména vyvolává představy o hrůzách, které se zde před 70 lety odehrávaly. Rozděleni na 2 skupiny jsme 2 hodiny procházeli místy, které se staly synonymem utrpení. Poutavý výklad polských průvodců, kteří mluvili česky a slovensky dokreslil atmosféru ryze podzimního počasí.

Po prohlídce tábora Osvětim I jsme se opět s průvodci přesunuli autobusem o 3 km dál do tábora Osvětim II – Březinka, který charakterizuje známá vjezdová brána, za níž končila železnice a s ní i životy více než 1 milionu převážně Židů.

Po celkových téměř 4 hodinách v Osvětimi jsme pak odjížděli směrem na Krakov po polských silnicích, které mohou svou (ne)kvalitou směle konkurovat českým. Krakov, bývalé královské a zároveň nejhezčí město Polska nás potěšil svou krásou a proslulými památkami včele s královským hradem Wawel a náměstím Rynek, které je jedním z největších náměstí v Evropě. Dobu volna strávili mnozí nákupy nebo jen tak procházkou po tomto městě, které je právem na seznamu UNESCO.

Po přenocování v Krakově jsme se ve čtvrtek ráno vydali zvolna na cestu k domovu. Na Moravě jsme nejprve odbočili z dálnice ke známému poutnímu místu Svatý kopeček u Olomouce, kterému vévodí nádherně zdobený kostel, jež navštívil i samotný papež Jan Pavel II. Další zastávkou pak bylo bývalé bojiště slavné bitvy 3 císařů u Slavkova, kde Napoleon v roce 1805 porazil spojená rakouská a ruská vojska. Dnes tuto bitvu připomíná tzv. Mohyla míru, která se vypíná na kopci s kruhovým rozhledem.

Poté jsme se již pohodlně usadili do sedaček, shlédli několik filmů a po zastávce v „Mekáči“ jsme plni zážitků po 19. hodině opět dorazili před školu.
Děkuji všem účastníkům zájezdu za pozitivní přístup a těším se zase někdy příště.

V. Albrecht

Bakaláři
Obědy
Pod povrchem
Časopis Žižkovi Voči Dreamspark
Email
Facebook
Youtube
Bakaláři Obědy Pod povrchem Časopis Žižkovi Voči Dreamspark Email Facebook Youtube