Exkurze JE Temelín

Dlouho odkládaná a očekávaná exkurze do jaderné elektrárny Temelín se pro 2. EB konečně uskutečnila. Vyrazili jsme ráno v osm hodin plni očekávání, zda se vůbec vrátíme zpátky. To samozřejmě přeháním, ale někteří z mých spolužáků dělali různé závěry, co by, kdy by. Už se všichni hrneme do projekčního 3D sálu informačního centra, kde shlédneme krátký film o štěpení jádra, výměnách paliva a virtuálně si celou elektrárnu prohlédneme. Po filmu následuje ukázka zmenšené palivové tyče, rudy uranu a prohlídka celého informačního střediska. Pak už přichází to, na co se všichni těšíme. Fasujeme helmy a vyrážíme. Projdeme bezpečnostní zkouškou, jeden z nás podstoupí test na alkohol a už jdeme k chladícím věžím, které jsou takhle zblízka větší, než jsme čekali. Celou cestou nás provází fyzická ochranka a průvodkyně, která nám ukazuje a popisuje různé budovy, do kterých se podíváme či nikoli. Nejzajímavější byla prohlídka samotného reaktoru, kde byl hluk, že jsme se neslyšeli a šílené teplo. Zajímavé je, že je elektrárna jištěna i proti výpadkům proudu, má několik záložních motorů, které v nouzovém případě jsou připraveny zásobovat Temelín elektřinou, bez které nemůže fungovat.Zpátky do Budějovic jsme se vraceli zářící a plni zážitků a nových poznatků.

Lukáš Valčík a Erika Novotná 2.EB

Bakaláři
Obědy
Pod povrchem
Časopis Žižkovi Voči Dreamspark
Email
Facebook
Youtube
Bakaláři Obědy Pod povrchem Časopis Žižkovi Voči Dreamspark Email Facebook Youtube